Vine Kapatıldı!

Binlerce insanın 6 saniyelik videolar paylaştığı online platform Vine bugün itibariyle kapatıldı. 2013 Ocak ayında kullanıma sunulan Vine, hizmet hayatına ancak 3 yıl devam edebildi. Milyonlarca video döngüsüyle ve basit düzenleme arayüzüyle pek çok kullanıcının tercih ettiği Vine, ne yazık ki daha fazla dayanamadı. Vine yetkilileri şu şekilde bir açıklama yaptılar.

“Uygulama, web sitesi ya da çektiğiniz Vine’lar bugün hiçbir yere gitmiyor. Onlara değer veriyoruz ve bu işi doğru bir şekilde yürüteceğiz. Vine’larınızı indirebileceksiniz. Siteyi açık tutacağız çünkü şimdiye kadar yapılan bütün Vine’lara ulaşılabilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede ya da uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan önce haberdar edileceksiniz.”

vineci

Peki Vine neden kapatıldı?
Tüm platformlar kendini yenilemeye hızla devam ediyor. Instagram’ın bir süre önce kısa videolar da yayınlanabilen güncellemesi, pek çok Vine kullanıcısını uygulamadan uzaklaştırıp Instagram’a yönlendirmişti. Aynı şekilde Facebook’ta video paylaşılması da benzer bir etki yaratmıştı.

Kendi fenomenlerini çıkartan Vine, bir süre sonra Vine fenomenlerinin Twitter, Instagram, Facebook ve Youtube gibi alanlara dağılmasından dolayı ekonomik olarak zarar etmeye başlamıştı. Bu yüzden de 28 Ekim 2016 tarihinde Vine kapatıldı.

Pek çok kişiye ilham kaynağı olan Vine, Twitter’dan yayınladığı son mesajına “Bir ışık bırakın” dedi.