Doğal Yağlar | Hangi Yağ Neye İyi Gelir?

Doğal yağlar hem hastalıkların tedavisinde hem de kozmetik güzellik bakım alanında kullanılır. Peki hangi yağ neye iyi gelir? Doğal yağların faydaları ve kullanım alanlarına birlikte bakalım.

  • Acı elma yağı ne işe yarar?

Adaçayı yağı olarak da geçen acı elma yağı (oleum salvia) gaz sökücü, ter kesici ve idrar attırıcı etkilere sahiptir. Yaraları iyileştiren bir yağdır. Antiseptik olarak kullanılır. Bebeklerde gaz sorununa doğal çözümdür. Ayrıca bronşite iyi gelen ve kadınlarda adet düzensizliği için çözüm olan bir doğal yağdır.

  • Anason yağı ne işe yarar?

Midede hazımsızlık, şişkinlik gaz gibi sorunlarınız varsa anason yağı çok iyi bir doğal gaz söktürücüdür. İştah açar, anne sütünü arttırır, selülit tedavisinde kullanılır ve uykusuzluk sorunu nasıl geçer sorusunun cevabıdır. Ayak topuğuna seyreltilerek sürülmesi önerilir, özellikle bebeklerde.

  • Ardıç yağı neye iyi gelir?

Doğal idrar sökücü, iştah açıcı ve mide ağrısı gidericidir. Ardıç yağı boğazda oluşan iltihap için de kullanılır. Saç dökülmesi için doğal yağ arıyorsanız ardıç yağı sizin için iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, romatizma ve kramplarda da kullanılır. Selülitten kurtulmanın doğal yolu ardıç çayıdır.

  • Biberiye yağı neye yarar?

İdrar söktürücü yağlar arasında önemli bir yeri olan biberiye yağı (oleum rosmarinus) ayrıca gaz gidericidir. Kan dolaşımını arttırır, bronşite sinüzite iyi gelen şeyler listesinde birinci sırada yer alır. Sarılık ve karaciğer enzimlerini düzenlemede de biberiye yağı kullanılır. Uykusuzluğa iyi gelen sinir sistemini düzenleyen biberiye yağı yağ çözücüdür. Kepek için kesin çözüm biberiye yağından geçer. Ayrıca saç dökülmesini de durdurur ve kolesterolü düzenler.

  • Bergamut esansı neye iyi gelir?

Bağırsak sisteminin güçlenmesine birebir olan bergamut yağı, stres ve yorgunluk gidericidir. Doğal egzama tedavisinde kullanılır. İyi bir safra söktürücüdür.

  • Çam terebentin yağı faydaları nedir?

Saç dökülmesi için kesin çözüm çam terebentin yağı (oleum terebendinae) kullanmaktır. Saçı besler ve güçlendirir. Ayrıca kepek nasıl geçer sorusunun cevabıdır. Saç diplerinde mikrooganizmaların oluşmasını engeller ve böylelikle sağlıklı bir saç derisi oluşmasına yardımcı olur.

  • Defne yağı nedir faydası nedir?

Bademcik iltihabında gargara yapılarak kullanılan defne yaprağı, soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara çok iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahip olan defne yağı saç ve kafa derisi tedavilerinde de kullanılır. Saçın hızlı uzaması için defne yağı kullanabilirsiniz. Defne yaprağı yemeklere, özellikle balığa tat verdiği gibi aynı zamanda gaz söktürücü, kas gevşetici ve şeker dengeleyicidir.

  • Gül yağı neye yarar?

Gül yağı cilt bakımının vazgeçilmezlerindendir. Cilde canlılık verir ve cildi gerginleştirir. Alerjik ciltlere, egzamalı ciltlere ve açık yaralara çok iyi gelir. Ciltteki lekeler nasıl geçer sorusunun doğal çözüm kaynağıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*